No kā ir atkarīga monētas kvalitāte?
Visaugstākā saglabāšanās pakāpe tiek piešķirta monētām, kurām nav pat vismazāko bojājumu kopš to emisijas brīža. Gradēšanas laikā tiek fiksēti visi skrāpējumi un citi mehāniskie bojājumi uz monētas virsmas un sāniem. Nav vēlams samazināts spīdums un piesārņojumi. Tiek pārbaudīts arī monētas autentiskums un iespējamie bojājumi, kas nodarīti tīrīšanas laikā – mazgāšana nevar uzlabot monētas saglabāšanas pakāpi – tā var to tikai pasliktināt.
Kas ir gradēšana?
Pārbaudes veic numismāti ar daudzu gadu pieredzi. Uzņēmumi, kas sniedz gradēšanas pakalpojumus kolekcionāriem, pasaulē aktīvi darbojas kopš 20. gadsimta septiņdesmitajiem gadiem. Gradēšanas laikā tiek izņemtas viltotas, korodējušas, kā arī ķīmiski tīrītas monētas. Pēc tam tiek novērtēta to saglabāšanās pakāpe. Profesionālas gradēšanas beigās tiek izsniegts kvalitātes sertifikāts un monēta tiek iepakota īpašā iepakojumā – tā sauktajā slab (plāksnē). Tādējādi monētas nākotnē tiks pasargātas no vides kaitīgās ietekmes.
Monētu saglabāšanās stāvokļa skala
Lielākie monētu gradācijas noteikšanas uzņēmumi izmanto Šeldona skalu, kuru 1949. gadā izveidoja amerikāņu numismāts Viljams Herberts Šeldons. Skalu veido vērtējums 70 ballēs, kur 1 balle – monēta ir pilnībā izbalējusi (noberzta), 70 balles – monēta ir ideālā stāvoklī. Tā ir kļuvusi par visā pasaulē piemērojamās salīdzināmās gradācijas pamatu.
Galvenie monētu novērtēšanas termini
Brilliant Uncirculated (BU) – spoguļa spīdums. Monētas ideālā stāvoklī – nav bijušas apgrozībā, ideāla kvalitāte (pēc kalšanas atlasītas un nodalītas no pārējām monētām).
Uncirculated (UNC) – apgrozībā neesoša monēta. Laba kvalitāte, tikai rūpīgi aplūkojot, iespējams pamanīt nelielus defektus, kas radušies no saskares ar citām monētām.
Extremely fine (XF) – monēta ir īpaši labā stāvoklī.
Very fine (VF) – monēta ir ļoti labā stāvoklī.
Fine (FI) – monēta ir labā stāvoklī.
Very good (VG) – monēta ir gandrīz labā stāvoklī.
Good (G) – monēta ir apmierinošā stāvoklī.
Fair (FA) – monēta ir sliktā stāvoklī.
Poor (P) – monēta ir ļoti sliktā stāvoklī.
Kalšanas kvalitātes novērtējums:
Proof – visaugstākā kalšanas kvalitāte. Ar iekārtu īpaši kolekcionāru vajadzībām uzlabots monētu vai medaļu kalšanas veids. Gluda spoguļveida virsma ar perfektu, matētu zīmējumu. Monētas iepakotas īpašās kapsulās.
Proof-like vai Semi-proof – vienkāršota Proof monētu vai medaļu kalšanas tehnoloģija. Paredzēta monētām, kuras tiks laistas apgrozībā.
Citi kritēriji
Papildu monētas saglabāšanas stāvoklim, novērtēšana tiek veikta izgatavošanas kvalitātei un parādīšanās biežumam (retumam). Kalšanas kvalitāte ir svarīga galvenokārt vēsturiskajām monētām, kas izgatavotas izmantojot rokas zīmogus vai primitīvas mašīnas. Abi minētie izgatavošanas paņēmieni radīja neprecīzu monētas zīmējuma atveidojumu. Arī monētas forma bieži nebija pilnīgi apaļa. Metāla monētu gadījumā svarīga bija prove jeb dārgmetāla saturs monētā. Piemēram, 999 prove nosaka, ka monēta satur 99% tīra dārgmetāla, bet 999,9 prove (ekvivalents 24 karātu vai vistīrākajam zeltam) satur 99,9% zelta un tikai 0,1% piemaisījumu – kas ir augstākais sasniedzamais metāla tīrības līmenis.